Our Staff

At Leeming Primary School we have highly experienced and professional staff, committed to improving the outcomes of students.  In addition to programs delivered by classroom teachers, students participate in a range of specialist programs.

Selected Year 6 students participate in the South Metropolitan Education Region Primary Extension and Challenge Program (PEAC).

To support students who have been identified with numeracy and literacy concerns, the school implements various remediation programs with great support from our parents and community.

Administration Staff:

Clive Emby – Principal

Andy McLean – Deputy Principal

Leonie Beetham – Manager, Corporate Services

Michelle Atkinson – School Officer

Helen Semyrko – School Officer (Mon-Tue)

Danielle McFadden – School Officer (Wed-Thu)

Belinda Williams – Library Officer/ICT (Tue-Thu)

Teaching Staff:

Ashlee Bongiorno – Kindergarten (ECC3 Kindy A)

Stephanie Pirie – Kindergarten (ECC3 Kindy B)

Jennifer Squeo – Pre Primary (PP1)

Alison Oliver – Pre Primary  (PP2)

Samantha Marsh – Year 1 (Room 5, Cluster 2)

Natalie Hall  – Year 1 (Room 6, Cluster 2)

Emma Rothwell – Year 1/2 (Room 7, Cluster 2)

Tara Herbert – Year 2 (Room 8, Cluster 2)

Kate O’Dowd/Ruth Sutton – Year 2/3 (Room 15, Cluster 4)

Jacqui Needham/Cody Lam – Year 3 (Room 16, Cluster 4)

Anthea Uden – Year 3/4 (Room 9, Cluster 3)

Amanda Murray/Cody Lam – Year 4 (Room 10, Cluster 3)

Liesl Kent (Term 1) / Melissa Thomas – Year 5 (Room 11/12, Cluster 3)

Natalie Blackwell/Linda Thomas – Year 5/6 (Room 1/2, Cluster 1)

Taylah Holsgrove – Year 5/6 (Room 3/4, Cluster 1)

Ruth Sutton – Music Teacher (Music Room)

Desiree Heald – Japanese (LOTE Room, Cluster 3)

Rochelle Duckworth – Art (Room 13/14, Cluster 4)

Tanya Warman – Science (Room 13/14, Cluster 4)

Patrick Lees – Sport 

Support Staff:

Jacqueline Nuttall –  Education Assistant (PP1)

Penny Rock –  Education Assistant (PP2)

Sharon Senior –  Education Assistant (Kindy)

Catherine Nelson – Education Assistant 

Jane Gedge – Special Needs Education Assistant

Sophie Bowra – Special Needs Education Assistant

Leanne Berryman – Special Needs Education Assistant

Oreen D’Mello – Special Needs Education Assistant

Amanda Wilson – Special Needs Education Assistant

Richu Rajpal – Special Needs Education Assistant

Sophie Bowra – Special Needs Education Assistant

Amy Beetham – Special Needs Education Assistant

Tom Bresland – Special Needs Education Assistant

Chelsea Davies – Special Needs Education Assistant

Tara Kelso – Psychologist (Wednesday)

May Wong – Chaplain (Monday and Tuesday)

Melissa Archibald-Fletcher – Learning Support Coordinator (Monday)

Glenn Clark – Gardener

Miguel Valladares – Cleaner in Charge

John Purcell, Babita Callychurn, Donna Hardie – Cleaning Staff