Our Staff

At Leeming Primary School we have highly experienced and professional staff, committed to improving the outcomes of students.  In addition to programs delivered by classroom teachers, students participate in a range of specialist programs.

Selected Year 6 students participate in the South Metropolitan Education Region Primary Extension and Challenge Program (PEAC).

To support students who have been identified with numeracy and literacy concerns, the school implements various remediation programs with great support from our parents and community.

Administration Staff:

Clive Emby – Principal

Andy McLean – Deputy Principal

Leonie Beetham – Manager, Corporate Services

Denise Bradley – School Officer (Mon – Tue)

Helen Semyrko – School Officer (Thu – Fri)

Danielle McFadden – School Officer 

Belinda Williams – Library Officer (Tue & Thu)

Teaching Staff:

Ashlee Bongiorno – Kindergarten (ECC3 Kindy A)

Stephanie Pirie – Kindergarten (ECC3 Kindy B)

Clare Nicholson – Pre Primary (PP2)

Dawn Kidd – Pre Primary  (PP1)

Jennifer Squeo – Year 1 (Room 5, Cluster 2)

Natalie Hall  – Year 1 (Room 6, Cluster 2)

Alison Oliver – Year 2 (Room 7, Cluster 2)

Anthea Uden – Year 2 (Room 8, Cluster 2)

Jacqui Needham/Patrick Lees – Year 3 (Room 16, Cluster 4)

Cody Lam – Year 2/3 (Room 15, Cluster 4)

Oliver Kellow – Year 4 (Room 9, Cluster 3)

Ruth Sutton/Liesl Kent – Year 4/5 (Room 10, Cluster 3)

Melissa Thomas – Year 5 (Room 11/12, Cluster 3)

Taylah Holsgrove – Year 6 (Room 3/4, Cluster 1)

Linda Thomas/Natalie Blackwell – Year 6 (Room 1/2, Cluster 1)

Ruth Sutton – Music Teacher (Music Room)

Desiree Heald – Japanese (LOTE Room, Cluster 3)

Rhiannon Bartley – Art (Room 13/14, Cluster 4)

Tanya Warman – Science (Room 13/14, Cluster 4)

Patrick Lees – Sport 

Support Staff:

Jacqueline Nuttall –  Education Assistant 

Penny Rock –  Education Assistant 

Sharon Senior –  Education Assistant

Jane Gedge – Education Assistant

Catherine Nelson – Education Assistant (Literacy Support)

Sophie Bowra – Special Needs Education Assistant

Leanne Berryman – Special Needs Education Assistant

Oreen D’Mello – Special Needs Education Assistant

Amanda Wilson – Special Needs Education Assistant

Genevieve Spencer – Special Needs Education Assistant

Sophie Bowra – Special Needs Education Assistant

Amy Beetham – Special Needs Education Assistant

Tom Bresland – Special Needs Education Assistant

Elouise Walker – Psychologist

May Wong – Chaplain